Okap kuchenny do 2000zł

Okap kuchenny do 2000zł to jeden z podstawowych artykułów gospodarstwa domowego. Jego posiadanie jest wręcz obowiązkowe, jeżeli pragniemy zachować czystość w domu, a także cieszyć się długo dobrą kondycją mebli, akcesoriów oraz… własną.

Dziś podpowiemy Wam jakie istnieją rodzaje okapów oraz jaki najlepiej wybrać w zależności od potrzeb naszego mieszkania.

Rodzaje okapów kuchennych do 2000zł

Okapy potrzebne są nie tylko po to, aby zasysać parę znad gotujących się potraw, a tym samym zapobiegać pojawieniu się pleśni od nadmiernej wilgoci. Pochłaniają też zapachy, zanieczyszczenia, tłuszcz, drobnoustroje. Niektóre modele posiadają specjalne filtry. Jakie istnieją rodzaje okapów kuchennych do 2000zł i na jaki się zdecydować?

okap kuchenny do 2000zł
okap kuchenny do 2000zł

Okap kuchenny do 2000zł – wyciąg czy pochłaniacz?

Jednym z rodzajów podziałów okapów kuchennych do 2000zł jest podział na wyciągi oraz pochłaniacze.

Te pierwsze funkcjonują w tak zwanym obiegu otwartym – oznacza to, że są podłączane do przewodu wentylacyjnego, a zassane powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku. Istnieją jednak pewne ograniczenia w ich swobodnym zamontowaniu. Instalacja wyciągu wymaga ingerencji budowlanych, konieczna może być pomoc fachowca, a także sprawdzenie planów budynku. Może się zdarzyć również, że nasze mieszkanie nie posiada osobnego kanału wentylacyjnego, tylko wspólny. Często zdarza się tak w starym budownictwie. Wtedy z góry wiemy, że montowanie wyciągów jest zakazane. A szkoda, ponieważ ich niewątpliwą zaletą jest duża oszczędność i większa efektywność.
Wyciągów nie montujemy także jeżeli przewód wentylacyjny łączy się z kominkiem lub piecem – może dojść wtedy do niebezpiecznego cofania się dymu.

Pochłaniacze z kolei są droższe, ale nie wymagają instalacji i ingerencji budowlanych. Można zamontować je w dowolnym miejscu w kuchni, ponieważ posiadają specjalne filtry, na których osadza się zebrany tłuszcz, dym oraz zapachy, a oczyszczone powietrze wydostaje się z powrotem do kuchni. Wszystkie filtry należy okresowo wymieniać.

Rodzaje okapów do 2000zł

W zależności od rodzaju kuchni jaką posiadamy, będziemy potrzebować będziemy potrzebować konkretnego rodzaju okapu. Przedstawiamy jakie można dostać obecnie na rynku okapy:

  • Uniwersalne
  • Kominowe
  • Wyspowe
  • Sufitowe
  • Blatowe
  • Narożne
  • Wbudowane w płytę grzewczą

A szczególnie polecane jako te, które można umieścić w zabudowie kuchenne będą okapy teleskopowe oraz wkłady.

Uniwersalne okapy kuchenne do 2000zł

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj okapu kuchennego do 2000zł ma najszerszy wachlarz możliwości montażu. Można go zainstalować zarówno pod szafką wiszącą, jak i samodzielnie. Nadaje się do każdego typu pomieszczeń, bez względu na metraż.

Kominowe okapy kuchenne do 2000zł

Montuje się je tuż przy ścianie, wymaga tego ich pokaźna rura, którą podłącza się do wentylacji. Przez swoje rozmiary nie da się zamontować nad nim szafki, chyba że tylko jako element maskujący. Aczkolwiek obecnie wiele okapów kuchennych do 2000zł posiada ciekawy wygląd, który może być stylowym dodatkiem do wystroju naszej kuchni.

Narożne

Alternatywną wersją kominowego okapu kuchennego do 2000zł jest okap narożny. Również posiada duży komin, w którym kryje się rura odprowadzająca parę i nieczystości, ale montowany jest w rogu pomieszczenia.

Wyspowe okapy kuchenne do 2000zł

Montowane nad wyspami na środku kuchni, w których znajdują się płyty grzewcze. Zazwyczaj mają kształt prostopadłościanu czy walca. Jeśli chodzi o rozmiar, to ten typ okapów kuchennych do 2000zł jest największy, a co za tym idzie najbardziej wydajny. Świetnie sprawdzi się w dużych otwartych kuchniach.

Sufitowe okapy kuchenne do 2000zł

Te okapy kuchenne są najbardziej niewidoczne, ponieważ nieznacznie wystają z sufitu, w kutym są zamontowane, a jeżeli jesteśmy posiadaczami sufitu podwieszanego, możemy ustawić okap tak, aby zrównał się z jego linią. Są doskonałą alternatywą dla okapów wyspowych, ponieważ też umieszcza się je najczęściej na środku kuchni, a nie rzucają się w oczy i nie psują nam zaplanowanego wystroju. Mogą stanowić też doskonałe główne źródło światła w kuchni – zamiast montować osobny klosz czy żyrandol, wystarczy skorzystać z wbudowanej w niego lampy.

Blatowe okapy kuchenne do 2000zł

Montuje się na blacie tuż przy płycie grzewczej. Z wyglądu przypominają ekran, a ich silniki zamontowane są w szafce pod spodem. Dzięki swojej budowie są dobrą alternatywą dla kuchenek zamontowanych w rogu kuchni, jeżeli chcemy oszczędzić miejsce na górny rząd szafek.

Wbudowane w płytę grzewczą okapy kuchenne do 2000zł

Jeśli zależy nam na jak największym zaoszczędzeniu przestrzeni, posiadamy osobną małą kuchnię i zależy nam na spójności stylu, warto zastanowić się nad zakupem okapu kuchennego do 2000zł, który jest już wbudowany w kuchenkę.

Okapy kuchenne do 2000zł – wkłady do zabudowy

Kolejne rozwiązanie idealnie dla małych pomieszczeń. Wkład taki umieszcza się w zabudowie. Dzięki jego wymiarom można zagospodarować pozostałą przestrzeń w mały schowek, gdzie znajdzie się miejsce np. przypraw. Wlot takiego okapu kuchennego do 2000zł jest umiejscowione w spodniej części szafki.

Jaki okap kuchenny do 2000zł?
Jaki okap kuchenny do 2000zł?

Teleskopowe okapy kuchenne do 2000zł

Ten model będzie odpowiedni dla was, jeśli zależy Wam na zabudowanej kuchni, ale potrzebujecie mocniejszego sprzętu. W tego rodzaju okapie kuchennym do 2000zł znajduje się wysuwany moduł, zwiększający powierzchnię pochłaniającą.

Jaki okap kuchenny do 2000zł wybrać i kupić?

Pierwszy i najważniejszy czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze okapu kuchennego do 2000zł, to wielkość pomieszczenia, w którym chcemy go zamontować oraz czy jest ono otwarte czy zamknięte. Innej mocy będzie potrzebować małe pomieszczenie, a innej aneks kuchenny należący do dużego salonu.

Co muszę wiedzieć przed zakupem okapu kuchennego do 2000zł?

Po pierwsze zastanów się jaka jest Twoja kuchnia. Czy masz możliwość podłączenia się do wyciągu, jaka jest jej powierzchnia, jak duża jest Twoja kuchenka lub płyta grzewcza – od tych dwóch czynników zależeć będzie jakiej wielkości okapu kuchennego do 2000zł musisz szukać. Mały okap z mocnym silnikiem w otwartym pomieszczeniu i tak nie będzie pracował wydajnie, więc para i zapachy będą się roznosić po całym domu.

Jak obliczyć wydajność w okapie kuchennym do 2000zł

Wzór jest prosty. Standardowo mnoży się objętość kuchni (długość x szerokość x wysokość) razy 6. My jednak polecamy zawyżyć tę wartość, ponieważ od wydajności zależą między innymi:

  1. Rodzaj pomieszczenia
  2. Poziom hałasu

Pamiętajmy, że jeżeli posiadamy aneks kuchenny, to musimy wziąć pod uwagę objętość całego pomieszczenia, nic bowiem nie stanowi bariery dla rozchodzącego się dymu czy pary.

Pochłaniacze hałasują. Może być to kłopotliwe, zwłaszcza w kawalerce, ale również jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się telewizor, lub jeżeli po prostu chcemy porozmawiać. Dlatego też warto zakupić okap kuchenny do 2000zł o większej wydajności, dzięki czemu będzie mógł pracować na niższym biegu i nie generować tak głośnego dźwięku. Pamiętajmy, że bezpieczna wartość hałasu dla ludzkiego ucha to 60dB.

Filtry do okapu kuchennego do 2000zł

Jak wspominaliśmy wcześniej, dla prawidłowego działania okapu kuchennego do 2000zł oraz naszego lepszego samopoczucia, warto zainwestować w model z wymiennymi filtrami. Na rynku dostępne są głównie filtry przeciwtłuszczowe i węglowe.
Ich głównym zadaniem jest wyłapywanie unoszących się drobinek tłuszczu, które w dłuższej perspektywie osadzałyby się na meblach, skracając ich żywotność oraz sprawiałyby, że kuchnia wymagałaby dużo częstszego sprzątania.

Filtry przeciwtłuszczowe zazwyczaj są wykonane z papieru, fizeliny lub metalu – tych ostatnich się nie wymienia, raz na jakiś czas należy wyjąć gęstą siatkę i wyczyścić ciepłą wodą z płynem.

Filtry węglowe posiadają dodatkowa funkcję pochłaniania wilgoci – szczególnie przydatna jeśli jesteśmy alergikami, lub mamy problem z pojawiającym się grzybem na ścianach. Filtry należy wymieniać co około 3 miesiące.

Najlepszy okap kuchenny do 2000zł
Najlepszy okap kuchenny do 2000zł

Okap kuchenny do 2000zł – najlepsze marki

Jeśli obliczyliście już wymiary swojej kuchni, zdecydowaliście się czy potrzebujecie sprzętu do zabudowy czy wolnego, przedstawiamy Wam kilka marek, produkujących okapy kuchenne do 2000zł, na które warto zwrócić uwagę. Za taką cenę możemy liczyć na dobrą jakość. Polecamy m.in. producentów: Amica, Berg, Bosch, Elica, Faber, Franke, Globalo, Gorenje, Gutmann, Kernau, Nodor, Smeg, czy Toflesz.

Okap kuchenny do 2000zł – opinie

Zapraszamy do komentowania jakie były wasze doświadczenia z wyborem okapu kuchennego do 2000zł. Na jaki model się zdecydowaliście i czy jesteście zadowoleni z zakupu.

Okap kuchenny do 2000zł – ranking najlepszych

Dla niezdecydowanych mamy małą podpowiedź – oto kilka modeli polecanych, lubianych dobrych okapów kuchennych do 2000zł. Mamy nadzieję, że pomogą w wyborze.

Dodaj opinie na forum