Najlepsze okna do Twojego domu lub mieszkania – jakie wybrać?

Wymiana lub montaż okien to spory wydatek i ważna decyzja. Od tego, jakie okna teraz wybierzesz, zależeć będzie w znacznej mierze Twój komfort przez wiele lat. Do wyboru masz różne wielkości, systemy otwierania, kolory i przede wszystkim – materiały, z jakich wykonane są ramy i ościeżnice. Od okien PVC (plastikowych), przez drewniane i aluminiowe, po drewniano-aluminiowe. Czym wyróżniają się różne typy okien? Sprawdźmy!

Plastikowe okna PVC – funkcjonalność i ekonomia

Okna plastikowe znajdziemy prawdopodobnie w większości polskich domów i mieszkań. Trudno się dziwić – są one łatwe w utrzymaniu, funkcjonalne, niedrogie (w porównaniu do innych typów okien), odporne na wilgoć, wiatr czy wysokie temperatury. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych ani renowacji. Należy myć je delikatnym detergentem z wodą.

Okna PVC są lekkie i łatwe w obsłudze, jednak profile, w porównaniu np. do okien aluminiowych czy drewnianych, są miękkie. Z tego powodu zwykle nie nadają się do dużych przeszkleń.

Ciekawostka! Poprawna nazwa okien plastikowych to PVC lub PCW. Mimo iż potocznie nazywa się je oknami PCV, ta nazwa jest błędna. Powstała prawdopodobnie z połączenia anglojęzycznego skrótu PVC i PCW. Skróty te odnoszą się do materiału, z którego wykonano ramy i ościeżnice – polichlorku winylu.

Eleganckie okna na lata – okna drewniana

Okna drewniane to inwestycja na długie dziesięciolecia. Pod warunkiem jednak, że będą odpowiednio zadbane i zakonserwowane. Należy je co kilka lat odrestaurowywać, usuwając stare warstwy detergentów, farby czy lakieru i nakładając nowe. Warto też co jakiś czas pokrywać ramy preparatami zabezpieczającymi przed wilgocią czy mrozami.

Okna drewniane są eleganckie i podnoszą walory estetyczne każdego pomieszczenia. Charakteryzuje je świetna izolacyjność termiczna i dźwiękowa. Są wytrzymałe i odporne na działanie silnego wiatru. Ich profile są sztywne, dlatego nadają się do systemów tarasowych i innych dużych przeszkleń.

Nowoczesne i wytrzymałe okna aluminiowe

Okna aluminiowe są jednymi z najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne i najtrwalszych okien na rynku. Poza tym wyróżnia je bardzo duża wytrzymałość oraz sztywność profili. Nadają się doskonale do największych przeszkleń. Są odporne na naprężenia wywoływane silnym wiatrem.

Okna aluminiowe są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu niż okna drewniane, a do tego mniej podatne na uszkodzenia niż okna PVC. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji i konserwacji, jednak należy o nie dbać, myjąc delikatnymi detergentami. Gdy na ramie pojawi się korozja, należy zeszlifować uszkodzony fragment i nałożyć warstwę lakieru lub oleju.

Okna drewniano-aluminiowe – łatwe w utrzymaniu i trwałe, a do tego eleganckie i piękne

Okna aluminiowe mają wiele zalet, ale mogą być chłodne w dotyku. Nie trzeba jednak rezygnować z aluminium! Można wybrać okna drewniano-aluminiowe, które łączą zalety tradycyjnej stolarki okiennej z nowoczesnym aluminium. Takie okna są od zewnętrznej strony aluminiowe, a od wewnętrznej drewniane.

Jakie okna wybrać? Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest montaż okien PVC. W kategorii „trwałość, sztywność łatwość utrzymania” wygrywają okna aluminiowe. Za elegancję, trwałość i szlachetność najwięcej punktów należy się stolarce drewnianej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *