Jak i czym malować płytki ceramiczne?

Jeśli chcesz odświeżyć wygląd swojego mieszkania – salonu, przedpokoju, czy sypialni, często wystarczy pomalować ściany. Inny kolor lub czyste ściany potrafią naprawdę zmienić wygląd wnętrz. Co zrobić, gdy chcesz odświeżyć wygląd kuchni czy łazienki? Wydawać by się mogło, że jedyną opcją jest kucie starych płytek. Nic bardziej mylnego! Wystarczy kupić specjalną farbę do kafelków. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do malowania, prace pójdą sprawnie, a położona farba będzie trwała i zdecydowanie odmieni wnętrze. Sprawdź, jak i czym malować płytki ceramiczne?

Kafelki - malowanieJaką farbę wybrać?

Jeśli chcesz malować kafelki, nie możesz kupić zwykłej farby do ścian, ani farby olejnej. Może i pokryjesz nią płytki, ale po jej zaschnięciu będziesz mógł zdrapać farbę paznokciem. 😊 O malowaniu podłóg takimi farbami nie ma w ogóle mowy – to byłaby syzyfowa praca. Powierzchnia płytek jest gładka i śliska, dlatego trzeba ją odpowiednio przygotować przed malowaniem i użyć specjalnej farby.

Do malowania kafelków musisz kupić jedną z trzech, wymienionych niżej farb:

  • farbę epoksydową (jednoskładnikową lub dwuskładnikową),
  • farbę alkidowo-uretanową
  • farbę akrylową.

Pamiętaj, żeby kupować farby przeznaczone wyłącznie do malowania płytek ceramicznych. Nie kupuj więc zwykłej farby akrylowej, a taką, która została wyprodukowana specjalnie do malowania kafelków.

Gdzie kupić taką farbę? Możesz zamówić ją w internecie lub wybrać się do dowolnego sklepu z materiałami budowlanymi. Wybór jest naprawdę spory! Możesz więc dopasować kolor do swoich upodobań czy do mebli.

Zanim zaczniesz zmieniać kolor płytek, przygotuj powierzchnię do malowania

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia malowania jest demontaż ze ścian wszystkich elementów wiszących, a także wystawienie mebli. Zdejmij ze ścian szafli i półki. Najlepiej będzie, jeśli zdejmiesz też grzejnik i ewentualnie bojler. Możesz oczywiście podjąć próbę ominięcia tych elementów, ale z pewnością natrudzisz się, żeby zasłonić wszystko folią i taśmą. Poza tym efekt może nie być zadowalający.

Popękane płytki możesz „skleić”, uszczerbki wypełniając fugą, akrylem lub wodoodporną masą. Na koniec należy zeszlifować nierówności.

Gdy ściany będą już „gołe” i naprawione, dokładnie umyj płytki – musisz oczyścić je z brudu, kurzu, zacieków z mydła czy tłuszczu. Kafelki powinny być nieskazitelnie czyste, aby farba równo je pokryła. Do mycia możesz użyć wody z detergentem, a jeśli jest taka potrzeba – również odkamieniacza. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać preparaty ze ścian i podłóg, a potem poczekać do ich całkowitego wyschnięcia.

Pierwszy etap malowania – farba do gruntowania

Przed nałożeniem kolorowej farby, nałóż na ściany podkład. Pomoże on „przytwierdzić” farbę do ścian. Dzięki temu lepiej będzie się ją nakładało i będzie zdecydowanie trwalsza. W pierwszej kolejności możesz pomalować pędzelkiem fugi, a później płytki.

Ważna informacja! Gruntowanie powinieneś wykonać szybko i sprawnie. Farba gruntująca zachowuje swoje właściwości przez około 2 godziny. Po tym czasie efekt może być nieco słabszy. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producentów.

Drugi etap malowania – malowanie właściwe i zabezpieczanie powierzchni

Po nałożeniu farby gruntującej, odczekaj około 24 godzin (w zależności od zaleceń producenta). Podkład musi być całkowicie suchy, zanim zaczniesz malowanie. Gdy będziesz mieć pewność, że ściany są suche, przystąp do malowania. Przeczytaj wcześniej instrukcję – najprawdopodobniej nie ma jeszcze na rynku farby, którą trzeba/można rozcieńczać wodą.

Po malowaniu poczekaj 3-4 dni, aż farba wyschnie. Przez kolejne 3-4 uważaj na ściany i zwłaszcza podłogi. Postaraj się nie zachlapać powierzchni detergentami ani nie zalać jej wodą, tłuszczem i innymi produktami.

Gotowe! Nowa kuchnia czy łazienka bez skuwania płytek! 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *