Czym jest pieczątka flashowa?

Kiedyś do wykonywania odbić na ważnych dokumentach używano drewnianych stempli, które wymagały zamoczenia w poduszce tuszem, zamkniętej w osobnej kasetce. Później pojawiły się pierwsze automaty samotuszujące. Początkowo wykonywano je głównie z polimeru – produkcja tego typu pieczątek była jednak czasochłonna, a jakość odbić pozostawiała wiele do życzenia. Niedługo potem pojawiła się jednak kolejne, nowoczesne metody produkcji – laserowa oraz flashowa. To właśnie tej ostatniej przyjrzymy się dzisiaj z bliska!

Pieczątka w technologii flash – co to znaczy?

Technika flashowa posiada kilka innych nazw. Stemple produkowane z użyciem tej metody, które znaleźć można w sklepach z pieczątkami online, określane bywają również jako:

  • pieczątki typu „pre-ink”,
  • pieczątki beztuszowe,
  • pieczątki samotuszujące.

Samo słowo flash oznacza z języka angielskiego „błysk” i doskonale opisuje, jak wygląda metoda produkcji pieczątek. Światłoczuła, mikroporowata gumka trafia do maszyny błyskowej, w której odbijana jest treść lub grafika, którą przedstawiać ma odbicie stempla. Naświetlanie gumki trwa od kilku do kilkunastu minut.

Pieczątki flashowe – najwyższa precyzja

Technologia błyskowa pozwala na tworzenie pieczątek o wyjątkowo wyraźnych, precyzyjnych odbiciach. Dzięki temu, że nośnik posiada wysoką rozdzielczość (standard to około 600 dpi), na stemplach umieszczać można nawet bardzo małe elementy, bez obaw o to, czy będą widoczne po odbiciu ich na papierze.

Precyzja pieczątek flashowych ma szczególne znaczenie w przypadku odbić ze złożoną grafiką. Technologię tę docenią wszyscy ci, którzy chcą zawrzeć na swoich pieczątkach np. logo firmowe w doskonałej jakości.

Jak długo posłuży nam pieczątka flashowa?

Pieczątki wykonane w technologii flash cechują się wyjątkową trwałością i wydajnością. Tusz w automacie wystarcza nawet na pięćdziesiąt tysięcy odbić (zależne jest to między innymi od powierzchni odbicia). W przypadku, gdy tusz się skończy, pieczątki można dalej używać i w żadnym wypadku nie trzeba jej wyrzucać. Wystarczy wymienić poduszkę tuszującą na nową – taka operacja jest łatwa do przeprowadzenia i trwa zaledwie chwilę.

Wady pieczątek flashowych

Pomimo wielu zalet, pieczątki flashowe mają także słabe strony. Najważniejszą z nich jest dość wysoka cena, która może być nawet o 70% wyższa, niż w przypadku pieczątek wykonanych przy pomocy technologii laserowej.

Na niekorzyść pieczątek flashowych przemawia także niewielki wybór rozmiarów – przy użyciu tej technologii produkuje się głównie niewielkie, kompaktowe stemple. Na próżno szukać więc pieczątek flashowych księgowych czy tabelarycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *